http://gamovarzesh.ir

پایگاه خبری گام و ورزش سایر ورزش هادر واکنش به حذف سهمیه‌ها؛ رضایی: درست یا غلط سیاست ما همین است/ تعداد مدال‌ها فرقی نمی‌کند
شناسه خبر :1212
یکشنبه, 26 ژانویه 2020
157 بازدید
پ

سرپرست کاروان ایران در بازیهای پارالمپیک توکیو دلایل حذف سهمیه های کسب شده برای حضور در بازیهای سال آینده را تشریح کرد. به گزارش پایگاه خبری گام و ورزش و به نقل از  مهر، هادی رضایی سرپرست کاروان ورزش ایران در بازیهای پارالمپیک توکیو امروز یکشنبه نشست خبری برگزار کرد تا آخرین شرایط این کاروان […]


سرپرست کاروان ایران در بازیهای پارالمپیک توکیو دلایل حذف سهمیه های کسب شده برای حضور در بازیهای سال آینده را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری گام و ورزش و به نقل از  مهر، هادی رضایی سرپرست کاروان ورزش ایران در بازیهای پارالمپیک توکیو امروز یکشنبه نشست خبری برگزار کرد تا آخرین شرایط این کاروان را تشریح کند.

لزوم برگزاری این نشست آنهم در فاصله زمانی کوتاه نسبت به نشست قبل بیشتر از این حیث بود که ٣۴ سهمیه کسب شده برای پارالمپیک توکیو توسط کمیته ملی پارالمپیک حذف شده است؛ موضوعی که خبرگزاری مهر دو هفته پیش در گزارشی اختصاصی با همین عنوان به آن پرداخت.

هادی رضایی در همین نشست توضیحات تکمیلی در مورد این تصمیم را ارائه کرد.

سال گذشته سیاست نهایی شدوی گفت: آذرماه ٩٧ بعد از نشست ستاد بازی ها، سیاستی برای چگونگی حضور در پارالمپیک تهیه شد و برای اظهار نظر به فدراسیون های مربوطه ارسال شد. فرصتی یک ماهه دادیم، بعد از آن سیاست تدوین شد سپس در تاریخ ٢٣ بهمن ماه در نشستی با حضور نمایندگان فدراسیون نابینایان و جانبازان، سیاست را نهایی کردیم.

پیش بینی تعداد مدال تغییر کرده است
رضایی با بیان اینکه این سیاست به صورت رسمی توسط کمیته ملی پارالمپیک اطلاع رسانی شد، خاطرنشان کرد: آن زمان نمی دانستیم وضعیت کسب سهمیه ها چگونه است، آن زمان فقط حضور والیبال نشسته در توکیو قطعی بود. بعد از آن بود که در مورد کسب سهمیه ها و مدال آوری پیش بینی کردیم، آن زمان پیش بینی شد که ٣٣ مدال می گیریم اما امروز با توجه به عملکرد ورزشکاران خودمان و تحلیل عملکرد رقبا، تا حدی پیش بینی ها تغییر کرده است. طبق پیش بینی فعلی، کاروان ایران می تواند در توکیو ٣٠ مدال شامل ٧ طلا، ١٢ نقره و ١١ برنز کسب کنیم.

چرا فوتبال پنج نفره حذف شد؟
دبیرکل کمیته ملی پارالمپیک با اشاره به حذف فوتبال پنج نفره گفت: ابتدا برای این تیم حتی مدال برنز پیش بینی کردیم اما بعد از مسابقات کسب سهمیه و با توجه به عملکرد و نتیجه گیری این تیم، تغییراتی داشتیم و حتی این موضوع را در یک جلسه آسیب شناسی هم عنوان کردیم.

سیاست کمیته اعزام کیفی بوده است
رضایی با تاکید بر اینکه پیش از این بارها اعلام شده بود که کسب سهمیه پارالمپیک ملاک اعزام قطعی به توکیو نیست، خاطرنشان کرد: سیاست کمیته ملی پارالمپیک برای خیلی از رویدادها، اعزام کیفی بوده است، برای پارالمپیک توکیو هم قرار داشتن در یکی از گروه های چهارگانه را ملاک اعزام گذاشته ایم.

اقدام عجیب یک رئیس
دبیرکل کمیته ملی پارالمپیک با انتقاد از افرادی که نسبت به حذف سهمیه ها واکنش منفی داشتند، تصریح کرد: برایم جالب است آن رئیسی که خودش پای توافق نامه سیاست ما را امضا کرده است، نسبت به این مسئله انتقاد دارد.

هیچ ربطی به مسائل مالی ندارد
سرپرست کاروان ایران در پارالمپیک توکیو با تاکید بر اینکه مسایل مالی هیچ تاثیری در سیاست اعمال شده نداشته، یادآور شد: درست است که بخشی از بودجه را دریافت کردیم اما خوشبختانه تا به امروز در پرداخت حقوق، برگزاری اردو و اعزام ها هیچ کوتاهی نداشته ایم. صرفاً برای پیروی از سیاست خود اقدام به حذف برخی سهمیه ها کردیم.

هیات اجرایی دوباره تصویب کرد
رضایی تصریح کرد: با همه اینها و به خاطر برخی انتقادات، موضوع حذف سهمیه ها و سیاست اعمال شده برای آن را هفته گذشته در هیات اجرایی کمیته بررسی کردیم، مجدد موضوع با اکثریت آرا تصویب شد.

تعداد مدال فرقی نمی کند
وی با یادآوری اینکه فعلاً حضور در پارالمپیک توکیو با لحاظ شدن ٣٩ سهمیه است، خاطرنشان کرد: برای این تعداد سهمیه کاروان ٧٠ نفره در بازی ها خواهیم داشت. با این ترکیب ٣٠ مدالی که پیش بینی شده به دست می آوریم و اگر هم کاروان را بزرگ تر کرده و مثلاً با ١٧٠ یا ٢٠٠ نفر به توکیو برویم بازهم همین تعداد مدال را به دست می آوریم.

دستور بدهند با کاروان کامل می رویم
سرپرست کاروان ایران در پارالمپیک توکیو با تاکید بر اجرای سیاست اعمال شده، خاطرنشان کرد: دستور بدهند کاروان ایران را با تعداد کامل سهمیه های کسب شده به توکیو اعزام می کنیم، حتی سهمیه وایلدکارت هم می گیریم، اینگونه در افتتاحیه هم خیلی باشکوه و گسترده شرکت می کنیم اما در این صورت کیفی گرایی چه می شود؟

هادی رضایی در ادامه نشست خبری پاسخگوی پرسش خبرنگاران بود.

توضیح در مورد تیم تیراندازی با کمان
وی در پاسخ به پرسشی در رابطه با کمانداران و اینکه رنگ مدال آنها در پیش بینی جدید افت داشته و اینکه اختلاف اخیر چه تاثیری در این مورد داشته است؟ ، گفت: هیچ کِش مَکش و اختلافی نبود، هر یک از ورزشکاران پرونده کامل پزشکی و غیرپزشکی پیش ما دارند که مدام آنها را بر اساس وضعیت حریفان بررسی می کنیم، هیچ چیز را به قضا و قدر نسپرده ایم. نیازهای ورزشکاران را تامین کرده ایم و همین روند را ادامه می دهیم در عین حال شرایط آنها را مدام بررسی می کنیم.

مقایسه ها اشتباه است
وی همچنین در مورد اینکه ورزشکاران حوزه پارالمپیک خود را با ورزشکاران المپیکی مقایسه می کنند، خاطرنشان کرد: مگر می شود در ورزش مقایسه داشت؟ مگر فوتبال و تکواندو قابل مقایسه است؟ شما رسانه ای ها هر یک سیاست خود را دارید، مهم این است که امروز سیاست مان را اتخاذ نکرده ایم، قبلا تدوین و اطلاع رسانی شده است.

تاثیر و تبعات یک تصمیم
«شاید اجرای این تصمیم باعث شود برخی ورزشکاران که با وجود کسب سهمیه اعزام نمی شوند، از ایران بروند. کمااینکه برخی از آنها این موضوع را هم مطرح کرده اند. ضمن اینکه شاید اجرای این سیاست حتی باعث شود که امید به زندگی در میان پارالمپین ها کم شود»، این موضوعی بود که رضایی در مورد آن توضیح داد.

همان هایی که منتقد هستند این سیاست را گذاشتند
وی گفت: ما ١٢٠ نفر را اعزام کنیم چون ٢ نفر تهدید کرده اند؟ ببینید سیاستی چه درست و چه اشتباه ١۴ ماه قبل تدوین شد. چه کسی این سیاست را گذاشت؟ همان هایی که امروز منتقد هستند! کجای دنیا قبول دارید ۵ لژیونر از ترکیه و ایتالیا پرواز مستقیم به محل مسابقات بروند و همینگونه باز گردند؟

۱۳ نفر موافق این سیاست هستند
وی ادامه داد: من مجری سیاست هستم. بازهم می گویم در نشست اخیر هیات اجرایی مجدد موضوع را بررسی کردیم. از ١۴ نفر، ١٠ نفر موافق بودند اما پس از توضیحات تکمیلی از میان آن ۴ نفر مخالف، ٣ نفر دیگر هم موافق شدند.

درست یا غلط سیاست ما همین است
دبیر کل کمیته ملی پارالمپیک همچنین تاکید کرد: شما رسانه ای ها نسبت به عملکرد ورزشکاران منتقد هستید، خود شما قول می دهید که مثلا اگر تیراندازی اعزام شد و در میان ٣٢ نفر در رده سی و دوم ایستاد، انتقاد نکنید. این سیاست ما است حالا چه درست و چه غلط؛ اگر به سیاست گذاری انتقاد وجود دارد که اصلا چه لزومی به بررسی و ارزیابی دارد.

المپیک را با پارالمپیک مقایسه نکنید
سرپرست کاروان ایران در بازی های پارالمپیک تاکید کرد: خواهشا المپیک را با پارالمپیک مقایسه نکنید، ما پاسخگوی کار و سیاست های خودمان هستیم. دو روز بعد هم در مورد نتایج به دست آمده در پارالمپیک باید پاسخگو باشم نه المپیک؛ مسئولان المپیک هم پاسخگوی عملکرد و سیاست های ما نخواهند بود.

رد نادیده گرفتن یک فرهنگ
رضایی با بیان اینکه یا باید احساس را در سیاست گذاری دخیل کنیم یا غیر از این باشد، به این پرسش که «آیا این به معنی نادیده گرفتن فرهنگ نیست؟» گفت: نه؛ این موضوع را رد می کنم.

نباید صنفی صحبت کرد
وی با تاکید بر اینکه در تدوین سیاست مورد نظر، متر و معیارها کاملا مشخص بوده و رکوردها نقش تحلیلی در آن داشته است، تصریح کرد: نباید صنفی صحبت کرد، در مورد رشته ای خاص مانند بسکتبال با ویلچر یا فوتبال حرف نزنیم، باید در مورد کسب سهمیه صحبت کرد. یا همه آنهایی که کسب سهمیه کردند اعزام شوند یا سیاست موردنظر اجرا شود.

بدهکاری فدراسیون ها ربطی به ما ندارد
سرپرست کاروان ایران در پارالمپیک توکیو با بیان اینکه کمیته پارالمپیک یک نهاد عمومی غیردولتی با بودجه ای مشخص است، گفت: وظیفه ما حمایت از ورزشکاران جانباز و معلول است و پیگیری برنامه های آنها؛ در اساسنامه هم به این تاکید شده است. همین الان که با شما صحبت می کنیم ۶١ درصد بودجه را دریافت کردیم و بر اساس برنامه ها هزینه داشته ایم، در پایان سال پولی اضافه بیاید نمی توانم با خودم جایی ببرم. اینکه فدراسیونی هم بدهکار است واقعا ارتباطی به ما ندارد، ما طبق سیاست های مان پیش می رویم.

نباید با شرایط قبلی مقایسه شویم
وی ادامه داد: برای بازی های پاراآسیایی هم همین سیاست اجرا شد، حالا آنجا سفره گسترده تر بود اما اگر قرار است سیاست اعمال نشود، نیازی به تجزیه و تحلیل و بررسی های دقیق کارشناسی هم نیست و نباید هم عملکرد کاروان در پایان پارالمپیک توکیو با دوره های قبل مقایسه شود. اگر پارالمپیک جایگاهی دارد به خاطر پیشینه اش در برنامه ریزی است. باور کنید در هیات اجرایی هم افرادی هستند که کارشناس ورزش به حساب می آیند.

پاسخ قاطع به یک پرسش
رضایی در پاسخ به این پرسش که «این سیاست چه ضمانت اجرایی دارد، شاید هیات اجرایی دوره قبل این موضوع را رد کند، در جهان کشورهایی پیشرفتهای هستند که می توانند الگو باشند. چه زمانی می توان از آنها الگوبرداری کرد؟»، به صراحت گفت که هیچ زمان نمی توان این کار را کرد.

فلفلی رئیس فدراسیون نیست!
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر مبنی بر اینکه «در صورتی که فدراسیونی مسئولیت اعزام را به عهده بگیرد چه تصمیمی می گیرید چرا که سرمربی تیم ملی فوتبال پنج نفره اینگونه گفته که فدراسیون نابینایان هزینه اعزام را متقبل می شود؟»، گفت: آقای فلفلی رئیس فدراسیون نیست.

نگاه ها احساسی است
دبیرکل کمیته ملی پارالمپیک تاکید کرد: نگاه ها به ورزش جانبازان غالبا احساسی است درحالیکه در این عرصه هم مانند ورزش قهرمانی به صورت حرفه ای کار و هزینه می شود پس باید نگاه حرفه ای به آن داشت. باید موضوع نگاه و چگونگی آن را حل کرد. یا باید همه ورزش را یک کاسه دید یا اینکه خط کش گذاشت و گفت مثلا از این رشته این انتظار است از آن رشته نیست.

توضیح معاون فنی کمیته پارالمپیک
در این بخش نشست خبری، محمد تابع معاون فنی کمیته ملی پارالمپیک تاکید کرد که ما در کمیته به دنبال حذف ورزشکاران نبودیم، حتی تلاش داشتیم به هر بهانه ای حضورشان را در کاروان حفظ کنیم اما بعضا واقعا شرایط را نداشتند.

گلایه از دو سرمربی تیم ملی
در ادامه رضایی گفت: من از افرادی مانند سرمربی بسکتبال با ویلچر و فوتبال پنج نفره گله مند هستم که چرا وقتی از سیاست مطلع شدند نسبت به آن انتقاد نکردند اما حالا که اجرا شده انتقاد می کنند و حتی می گویند که غیرمنطقی است.

آغاز مهلت تعیین شده برای استفاده از سهمیه ها
دبیرکل کمیته ملی المپیک گفت: از هفته آینده مهلت تعیین شده از سوی کمیته بین المللی پارالمپیک برای اعلام استفاده از سهمیه ها آغاز شده و تا اردیبهشت ادامه دارد. اما آیا ضمانتی وجود دارد که تیم بسکتبال با ویلچر وارد اردو شود، لژیونرها که دلاری پول می گیرند وارد اردو شوند نه اینکه نزدیک اعزام به اردو ملحق شوند.

باز شدن روزنه امید اعزام کل کاروان
هادی رضایی در پایان گفت: گزارش این نشست را به هیات اجرایی می دهم تا ببینیم می شود حضور حداکثری در توکیو داشت. البته این اطمینان خاطر را می دهم که نگاه ما به همه ورزشکاران یکی است.

پ
برچسب ها:
نظرات و تجربیات شما
نام:
ایمیل:
سایت شما:
* نظری شما:

قوانین ارسال نظر
قوانین ارسال نظر

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت < <دیوار خبر>>مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.