http://gamovarzesh.ir

پایگاه خبری گام و ورزش کشتی، وزنه، رزمیگام و پیشکسوت؛ عسگری محمدیان: مدال المپیک سئول مثل قند برایم شیرین بود
شناسه خبر :1829
سه‌شنبه, 16 ژوئن 2020
51 بازدید
پ

سپیده نوری / قهرمانی جوانان آسیا در هندوستان در سال ۱۳۶۰، قهرمان کشتی جوانان ونزوئلا در سال ۱۳۶۱، نایب قهرمانی بازی های آسیایی دهلی نو درسال ۱۳۶۱، قهرمان بازی های آسیایی تهران در سال ۱۳۶۳، نایب قهرمان بازی های المپیک سئول در سال ۱۳۶۷، نایب قهرمان بازیهای المپیک بارسلونا در سال ۱۳۷۱ از جمله افتخارات […]


سپیده نوری / قهرمانی جوانان آسیا در هندوستان در سال ۱۳۶۰، قهرمان کشتی جوانان ونزوئلا در سال ۱۳۶۱، نایب قهرمانی بازی های آسیایی دهلی نو درسال ۱۳۶۱، قهرمان بازی های آسیایی تهران در سال ۱۳۶۳، نایب قهرمان بازی های المپیک سئول در سال ۱۳۶۷، نایب قهرمان بازیهای المپیک بارسلونا در سال ۱۳۷۱ از جمله افتخارات عسگری محمدیان مرد یکه تاز و قدرتمند ورزش کشتی ایران از خطه قهرمان پرور مازندران است، عسگری محمدیان با سابقه ۳۰ سال قهرمانی در ورزش کشور، درحال حاضر که سنش از نیم قرن گذشته و گرد تجربه موهایش را اندکی سپید کرده به عنوان مربی تیم کشتی قائم شهر ساری در حال فعالیت است و به گفته ی خودش تا جان در بدن دارد و قلبش میتپد از کشتی جدا نخواهد شد. با این پیشکسوت رشته ورزشی کشتی به گفت و گو نشستیم که می‌خوانید.

– عسگری محمدیان را در یک جمله تعریف کنید؟

( با خنده) مردی خیلی صبور و مأخوذ به حیا، عسگر به معنی لشکر است یعنی جایی که لشکرکشی می کنند.

 

– چطور می توان از یک پیشکسوت حمایت کرد؟

من خودم را نمی گویم، در کل باید به همه پیشکسوت ها رسیدگی کرد، متاسفانه بعد از سپری کردن دوران قهرمانی برخورد خوبی با پیشکسوت ها نمی شود. متاسفانه بعضی از روشنفکرها فقط با بسنده کردن به نام پهلوانی بسیاری از پیشکسوت ها را از لحاظ روانی نابود می کنند. درست است این عزیزان زمانی قهرمان و پهلوان بودند اما توقع دارند زمانی که بهترین سالهای عمر خود را صرف تلاش و ممارست برای کسب مدال قهرمانی کشور کردند در دوران پیری امنیت و آسایش فکری و روحی داشته باشند. بیشتر پیشکسوت ها بعد از دوران قهرمانی گوشه گیر شده اند.

– خیلی از هم دوره ای های شما پس ا زدوران قهرمانی از کشتی فاصله گرفتند، چطور شد که شما فاصله نگرفتید؟

من همیشه سعی کرده ام فعال باشم و فعالیت کنم. هیچ وقت خودم را جدا از ورزش کشتی نداسته ام. به نظرم هرچیزی برای خودش زمانی دارد، درست است یک روز می آییم و یک روز می رویم اما نباید برای همیشه فراموش شویم. کسانی که قهرمان المپیک و جهان می شوند یک دنیا تجربه دارند، یک روز برای انجام مسابقات کشتی به شوروی رفته بودم، چندتن از پیشکسوت های این رشته ورزشی را داخل سالن آوردند آنقدر ازآنها تعریف و تمجید و حمایت کردند که ما بسار تعجب کردیم. وقتی از آنها دلیل این همه تقدیر و احترام را پرسیدیم گفتند ما باید با پیشکسوتانمان اینطوری برخورد کنیم تا انگیزه ای برای جوانانمان باشد و تلاش بیشتری کنند و بدانند در آینده نیز با آنها اینقدر با احترام برخورد می شود. اما متاسفانه در کشور ما برعکس است.

محمدیان در ادامه می گوید: خیلی از پیشکسوت ها از لحاظ روحی و روانی نابود شدند و از این دنیا رفته اند، یک قهرمان المپیک ریاضت، تلاش و زحمات فراوانی برای کسب مدال و افتخار آفرینی برای کشورش انجام داده است. ما با داشتن ۷۵ میلیون جمعیت نزدیک به ۳۰ قهرمان المپیکی داشته ایم ، بنابراین قهرمان المپیک شدن بسیار سخت است و تمرین ها و ممارست ها می خواهد. پیشکسوتان ما خیلی از مسائل را به جان خریدند تا قهرمان المپیک شدند بنابراین باید طوری با پیشکسوت ها رفتار شود که در انزوا نروند و از دانش و تجربیات آنها نهایت استفاده را ببرند.

 

– آیا همه روحیه حرفه ای عسگری محمدیان را دارند؟

من اعتقاد دارم یک قهرمان المپیک باید رسالت خودش را حفظ کند. باید تجربیات خود را در اختیار جوان ها هم قرار دهد اما این تفکر در همه ی پیشکسوتان وجود ندارد و همه این روحیه را ندارند. هرکسی تفکر خودش را نسبت به زندگی دارد. همیشه سعی کرده ام یک انسان و ورزشکار آزاده باشم. آقای نامجو قهرمان جهان و المپیک بود اما  با چه وضعیتی از دنیا رفت؟ زمانی که مرحوم نامجو درحال مرگ بود در اکباتان یک جشن برایش گرفتند اما دیگر به چه دردی می خورد؟ جوان ها وقتی وضعیت پیشکسوت ها را می بینند هیچ گونه رغبت و انگیزه ای برای شروع و ادامه ی ورزش قهرمانی و حرفه ای پیدا نمی کنند.

– چرا در فینال مسابقات کشتی المپیک سئول حریف خود “سرگئی بلوگازوف” شوروی و دارنده ۷ مدال طلای المپیک را بعد ازینکه شش بر صفر شکستتان داد با کتف شکسته بالای سر بردید و با او دور افتخار زدید؟ به نظر خیلیها یکی از عجیب ترین رفتارهای المپیک را رغم زدید…

 

خواستم به تمام دنیا ثابت کنم که ما ایرانی ها فرهنگ بسیار والایی داریم و خواستم به دنیا بگویم که ما قهرمان های ایرانی حتی اگر از حریف خود شکست بخوریم به آن خسته نباشید می گوییم. سرگئی بعد از بازی فینالش که مقابل من بود پس از کسب ۷ مدال طلای المپیک می خواست از ورزش کشتی خداحافظی کند زمانی که دستش به عنوان پیروز مسابقه بالا رفت من با اینکه کتفم هم آسیب دیده بود او را بالای شانه هایم قرار دادم و برایش دور افتخار زدم. من بااینکار خواستم به این ورزشکار باسابقه به خاطر سال ها تلاشش خسته نباشید بگویم.

 

– رمز ماندگاری یک قهرمان چیست؟

قهرمان می آید و می رود اما انسان بودن اولین ملاک است، خیلی ها آمدند، قهرمان شدند اما نتوانستند ماندگار بمانند، الگوی ما باید پوریای ولی و جهان پهلوان تختی ها باشند. خیلی قهرمان می شوند اما مهم این است که در کنار قهرمان بودن دست افتاده ای هم بگیرند، ‌تختی به خاطر سجایای اخلاقی اش جهان پهلوان شد.  به خاطر اینکه هر اتفاق بدی که برای کسی یا درهرگوشه این مملکت برای مردم می افتاد اولین کسی بود که برای کمک پیش قدم می شد.

– بهترین خاطره دوران طلایی قهرمانی عسگری محمدیان چیست؟

در دوران قهرمانی خاطرات تلخ و شیرین زیاد است اما مسابقاتی که خیلی برای من اهمیت دارد و بهترین خاطرات من در آن دوره شکل گرفت،  نایب قهرمانی در المپیک سئول بود چون واقعا خستگی از تن من درآمد و آن مدال برایم مثل قند شیرین بود.

 

– شاید خیلی از جوان ها آرزوی یک مدال کشوری را داشته باشند، آیا عسگری محمدیان به عنوان یک قهرمان با این همه افتخار و مدالهای رنگارنگ بازهم آرزویی در دوران ورزشی‌اش داشته که به آن نرسیده است؟

من مدال های المپیک مسکو، لس آنجلس و آتلانتا را از دست دام، آرزویم این است پسرم محمد حسین که دارنده مدال  برنز مسابقات جهانی دانشجویان است راه من را ادامه دهد و مدال های دیگر المپیک را برای کشورش به ارمغان بیاورد، به او گفتم یا وارد ورزش نشو یا اگر شدی مثل یک شمشیر برنده راه پیشرفت و قهرمانی خود را باز کن، آرزوی دیگرم هم سلامتی برای همه ورزشکارهاست.

 

– کلام آخر؟

رسانه ها همیشه منتقد ما بودند و ما همیشه از این انتقادها استفاده کردیم برای اصحاب رسانه آرزوی پیروزی و موفقیت دارم و از خداوند می خواهم کسانی که قلم پاک و سالم خود را برای این مرز و بوم بدست می گیرند همیشه سالم و موفق باشند.

 

پ
برچسب ها:
نظرات و تجربیات شما
نام:
ایمیل:
سایت شما:
* نظری شما:

قوانین ارسال نظر
قوانین ارسال نظر

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت < <دیوار خبر>>مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.